TAŞBALTA-ÇATILI YÜRÜYÜŞ YOLU


Taşbalta ile Çatılı köyleri arasında yerel halkın uzun yıllardır kullandığı patikanın uzunluğu gidiş-dönüş 12 km'dir. Taşbalta'ya 1.2 km uzaklıktaki başlangıç noktası denizden 1100 metre yüksektedir. Çayırlardan geçerek Çatılı'nın altındaki ormanlık alana giren patika burada iyice belirginleşip kıvrılarak kayalık bir uçuruma tırmanır ve Çatılı'nın bulunduğu 1470 metre yükseklikteki düzlüğe ulaşır. Patika köyün içinden geçer ve uçurumun başında sona erer. "Orta" zorluk seviyesindeki bu rotada su kaynağı bulunmamaktadır.

Yürüyüş yolu boyunca Turkcell, Vodaphone ve Avea cep telefonu hatları normal şekilde çekmektedir. Fakat Çatılı köyünün altındaki uçurumda çekim gücü azalmaktadır.

Siirt kent merkezinden Taşbalta-Çatılı Yürüyüş Yolu'na giden yolu görmek için buraya tıklayın.Rotanın detaylarıTaşbalta köyüne 1.2 km kala başlayan yol ilk aşamada seyrek ağaçların bulunduğu çayırların içinden geçiyor.


Çatılı köyünün altındaki uçuruma tırmanmaya başlayan yolun zemini bu tırmanış esnasında iyice belirginleşiyor.


Rotanın sonunda yer alan Çatılı köyünün de üzerinde bulunduğu düzlük Botan ve civardaki dağları izlemek için son derece uygun.


sponsor

Üste git