FİSKEN YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ NOKTASI


Siirt kent merkezinden arabayla 25 dk uzaklıkta, Doluharman (Fisken) köyünün hemen batısındaki bir tepede bulunan Fisken uçuş noktası deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte yer alıyor. Bu uçuş noktası temel uçuş eğitimi almış pilotların uçuş sayılarını arttırmaları için son derece uygun.


Siirt kent merkezinden Fisken Yamaç Paraşütü Uçuş Noktası'na giden yolu görmek için buraya tıklayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan da haritaları indirebilirsiniz.


Uçuş Noktasının Detayları

En az P2 ve P3 seviyesindeki başlangıç ve orta seviyedeki yamaç paraşütü pilotları için uygun. İki kişilik tandem uçuşa uygun.

Batıya bakan Fisken uçuş noktasından özellikle öğlen ve öğleden sonra kalkışa uygun batı komponentli rüzgarlar görülüyor. Uçuş noktasının bulunduğu tepe etrafındaki rüzgarlar nedeniyle yelken uçuşları yapmaya uygun. Öyle ki Beron Spor Kulübü bu noktayı yelken uçuşu eğitimleri için kullanıyor.

Kalkış: Öğlen ve öğleden sonra oluşan batı komponentli rüzgarlarda kalkılıyor.

Uçuş: Fisken uçuş noktasının bulunduğu tepenin yapısı yelken uçuş yapmaya uygun rüzgarların oluşmasına neden oluyor. Çok yüksek bir tepe olmamasına rağmen burada oluşan rüzgarlarla saatlerce yelken uçuşlar yapılabiliyor.

İniş: Batı-güneybatı komponentli rüzgarlarla kalkış noktasından 150 metre aşağıdaki asfalt yolun yanındaki tarlalara iniş yapılıyor.

Beron Spor Kulübü bu uçuş noktasını hedef şampiyonalarına hazırlık yaparken kullanıyor.


Uçuş Noktasının FotoğraflarıFisken Uçuş Noktası, Siirt merkezine 25 dakika uzaklıktaki Doluharman (Fisken) köyünün yanındaki bir tepede yer alıyor.


Önü açık bir bölgede bulunan uçuş noktası batıdan gelen rüzgarlara açık olması nedeniyle yelken uçuş yapmaya uygun.


Uçuş noktası Siirt Havaalanı'nın karşısında bulunuyor. Ama uçakların iniş hattının dışında yer alıyor.


Tepedeki kayalık yapı ve tepenin rüzgarlara açık konumu yelken uçuşlara olanak veriyor.


Tepenin altında yer alan tarım alanları gündüzleri termiklerin oluşmasına olanak sağlıyor.


İnişler tepenin altındaki araç yolunun yanındaki tarlalara yapılıyor.
sponsor

Üste git