KALE YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ NOKTASI


Eşsiz manzarası nedeniyle yerel halkın sadece Botan Vadisi'nde değil, Siirt ilinde en çok tercih ettiği ziyaret noktası olan bir kayalığın tepesinde yer alan Kale uçuş noktası Tillo kent merkezinin 3 km doğusunda bulunuyor. Alkumru Barajı'na giden asfalt yolun hemen yanında konumlanmış uçuş noktasına arabayla Siirt kent merkezinden 25 dakikada ulaşılıyor. Kalkış yeri deniz seviyesinden 1415 metre, iniş noktasından ise 860 metre yüksekte yer alıyor.


Siirt kent merkezinden Kale Yamaç Paraşütü Uçuş Noktası'na giden yolu görmek için buraya tıklayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan da haritaları indirebilirsiniz.


Uçuş Noktasının Detayları

Kale uçuş noktası Botan Vadisi'nde en zorlu uçuş yeri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle en az P4 ve P5 ileri seviyedeki pilotlar uçabiliyor. İki kişilik tandem uçuşa uygun değil!

Doğuya doğru bakan uçuş noktasından sadece doğu kompanentli rüzgarlarda kalkılıyor. Bu rüzgarlar ise vadide sadece sabahları çok erken saatlerde görülüyor. Güneş doğduğunda kayalıklar sabah güneşiyle yeterli seviyede ısınamadığından Kale uçuş noktasında güçlü termikler oluşmuyor. Kayalıklar ısınmaya başladığında ise rüzgarın yönü değişerek uçuşa izin vermiyor.

Kalkış: Kale için en uçuşa uygun en uygun sabah 7-8 saatleri arasıdır. Rüzgarın yönü daha sonra kuzeye döndüğünden kalkış yapmak olanaksızlaşıyor. Kale uçuş noktasında kayalıklar üzerinde dar bir pist bulunuyor.

Uçuş: Yükseldikten sonra mesafe yapmak isteyen kişiler 3 km batıdaki yer alan Tillo kent merkezine veya 12 km kuzeyde yer alan Şirvan kent merkezine doğru gidebilir. Vadinin üzerinde kalarak uçmayı tercih eden pilotlar ise batı yönlü rüzgarlarla uçmaya devam edebilir.

İniş: Kale uçuş noktasının iki iniş noktası bulunuyor. Her iki uçuş noktasına da doğuyu karşılayarak inmek gerekiyor. Uçuş noktasının bulunduğu kayalığın hemen bittiği yerde, denizden 925 metre yükseklikteki birinci iniş noktası 300 x 500 metre genişliğinde, yumuşak zeminli bir tarlada yer alıyor. İkinci iniş noktası ise vadinin en alt noktasında, Botan Nehri'nin kıyısında bulunuyor. Kalkış noktasına uzaklığı yaklaşık 3 km olan bu iniş noktası da geniş ve yumuşak zeminli bir tarlada yer alıyor. Fakat Alkumru Barajı'ndan çok uzakta olmayan bu noktanın yakınında geçen yüksek gerilimli elektrik hatları nedeniyle bu noktaya inerken rüzgarla savrulmamaya dikkat etmek gerekiyor.

P4 ve P5 seviyesindeki pilotlar sabah erken saatlerde Kale'de uçtuktan sonra öğle saatlerine doğru Kale'ye 15 km uzaklıkta vadinin tamamen başka bir yerinde olan Botan uçuş noktasından da uçuş yapabiliyor. Botan Vadisi bu şekilde aynı gün içinde iki farklı noktadan farklı uçuşların yapılmasına olanak sağlıyor. Kale uçuş noktasından uçmak isteyen pilotların bu noktadan onlarca defa uçmuş olan Beron Spor Kulübü'nün deneyimli pilotlarıyla uçuştan önce görüşmeleri öneriliyor.


Uçuş Noktasının FotoğraflarıKale uçuş noktası Botan vadisi'ndeki Alkumru Barajı'nın hemen üstünde yer alıyor.


Beron Sportif Havacılık Kulübü tarafından kullanılan noktalardan olan Kale uçuş noktası en az P4 ve P5 seviyesindeki deneyimli pilotlar için uygun.


Vadinin kuzey-güney eksenine döndüğü bir bölümünde doğuya bakan yamaçların üzerindeki noktadan sabahın erken saatlerinde uçuş yapılıyor.


Uçuş noktası Siirt'te en çok ziyaret edilen manzaralardan biri olan Tillo ilçesindeki Kale piknik alanınının yaklaşık 1 km kuzeyinde yer alıyor.


Noktanın altında dik kayalık tepeler bulunuyor.
sponsor

Üste git