AKABE YÜRÜYÜŞ YOLU


Akabe, insan eliyle yapılmış sarp, zor geçit anlamına gelir. Dünya'da bu şekildeki üç geçitten biri olan Akabe Yolu'nun Asurlular zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Botan Nehri'nden başlayıp dik bir uçurumdan Siirt'e tırmanan yolun zeminindeki orijinal taş döşemelerinin bir kısmı halen durmaktadır. Yolun en yüksek noktası deniz seviyesinden 910 metre, en alt noktası ise 620 metre yüksekliktedir. Gidiş-dönüş 6.2 km uzunluğunda ve "orta" zorluk derecesindeki Akabe Yolu'nda su kaynağı bulunmamaktadır.

Yürüyüş yolu boyunca Turkcell, Vodaphone ve Avea cep telefonu hatları zayıf da olsa çekmektedir. Botan Vadisi'nin tabanına inildiğinde tüm servis sağlayıcılar için çekim gücü azalmaktadır.

Siirt kent merkezinden Akabe Yürüyüş Yolu'na giden yolu görmek için buraya tıklayın.Rotanın detaylarıMir Yakup Manastırı'na doğru giden yol üzerinde başlayan yürüyüş yolu ince ama belirgin bir patikadan ilerleyerek Botan vadisi'ni yukarıdan gören bir gediğe varır.


Gedik geçildikten sonra alçalmaya başlayan dar geçit boyunca vadinin eşsiz manzarası ortaya çıkar.


Binlerce yıl önce Asurlular tarafından yapıldığı tahmin edilen Akabe Yolu'nun taş döşemeleri özellikle vadi tabanına indikten sonra iyice ortaya çıkar.


sponsor

Üste git