BOTAN YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ NOKTASI


Botan Vadisi'nin en çok tercih edilen Botan Uçuş Noktası, Siirt kent merkezinden arabayla sadece 15 dakika uzaklıkta yer alıyor. Bir çok derin kanyona sahip vadinin yaklaşık 3 km kadar genişlediği bir bölgenin güneye bakan yamaçlarının üzerindeki bir pistten kalkış yapılıyor. Toprak zeminli pist deniz seviyesinden 960, vadi tabanındaki iniş noktasından ise 470 metre yükseklikte yer alıyor.


Siirt kent merkezinden Botan Yamaç Paraşütü Uçuş Noktası'na giden yolu görmek için buraya tıklayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan da haritaları indirebilirsiniz.


Uçuş Noktasının Detayları

İleri seviye pilotlara uygun. Pilotların en az P4 seviyesinde olmaları gerekiyor. Yanlarında P4 veya P5 sertifikalı bir pilot olan P3 seviyesindeki pilotlar da uçabilir. Başlangıç düzeyindeki pilotlar için kesinlikle uygun değil. İki kişilik tandem uçuşa uygun.

Botan uçuş noktasında gün içinde rüzgarın yönü ve şiddeti değişiklik gösterebiliyor. Sabahları güneydoğudan başlayıp akşama batı-güneybatıya dönen bir rüzgar var. Bunun yanında pistin bulunduğu tepenin yamaçlarındaki kayalıklar nedeniyle sert termikler oluşuyor.

Kalkış:Botan uçuş pisti güneye bakıyor. Bu nedenle güney componentli rüzgarda uçuluyor. Uçuş için en iyi saatler sabah 10-12 arası. Saat sabah 10'da tepede hazır olunması tavsiye ediliyor. Botan uçuş noktasından kalktıktan hemen sonra kayalıklarda, tam karşıda kalmak ve termiklerle yükselmek gerekiyor. Dikkat: Kalkış noktasının hemen batısında kayalık bir sırt ve arkasında dar bir vadi yer alıyor. Bu dar vadide zaman zaman sert rüzgar veya termiklerle türbülanslar oluşabildiği için kalkıştan sonra yeterince yükselmeden bu dar vadiye geçmemek gerekiyor. Aksi taktirde kanat kapanmasının görüldüğü bu vadinin zemininde iniş yapılabilecek uygun yerlerin bulunmaması nedeniyle dikkatli olunması gerekiyor. Ayrıca tam doğu veya tam batı yönlü rüzgarlarda uçuş yapılmaması gerekiyor.

Uçuş: Kalkıştan sonra ileri düzey pilotlar eğer mesafe düşünüyorlarsa vadinin güneyine bakan yamaçlarındaki kayalıklarla oluşan termiklere yakın kalarak yükselmeleri gerekiyor. Deniz seviyesinden en az 2500 metreye yükseldiklerinde bu pilotlar her yöne gidebilirler. Botan'da en çok kuzey veya kuzeydoğu yönüne, yani önce 12 km kuzeybatı yönündeki Tillo'ya, daha sonra yine 12 km uzaklıktaki Şirvan kent merkezlerine doğru uçuluyor. Vadinin üzerinde kalarak uçan kişiler ise kayalıklarda oluşan termiklerle kolayca yükselerek uzun süre havada kalabiliyor. Rüzgar batıdan esebildiği için batıya gitmek tavsiye edilmiyor.

İniş: Vadinin zeminindeki iniş noktası Botan Nehri kenarında 300 metre genişliğinde yer alan tarlalarda yer alıyor. Bu tarlaların içlerinde toprak zeminli araba yolları bulunduğundan yola yakın inildiğinde bir aracın pilotu almazı kolaylaşıyor. İniş esnasında batı yönünde yaklaşma tercih ediliyor. İniş yapılan tarlalardan geçen küçük bir elektrik teli hattına dikkat etmek gerekiyor. Botan Vadisi'ne inerken iniş alanında olşuabilen kaldırıcı ve bastırıcılara dikkat edilmesi lazım.

Hem vadinin geniş ve manzaralı bir bölgesinde yer alması, hem rüzgar ve termiklerin oluşma sıklığı, hem de pistin uygunluğu nedeniyle Botan uçuş noktası vadide tandem uçuşlar için tek seçenek. Botan Vadisi'nde yamaç paraşütü uçuşunu hissetmek isteyenler Siirt kent merkezinde bulunan Beron Spor Kulübü bünyesindeki 2 tandem paraşüt ve deneyimli pilotlar sayesinde uçuş yapabilir.


Uçuş Noktasının FotoğraflarıBotan yamaç paraşütü noktası Botan Vadisi'nin 3 km genişlediği bir bölgesinde yer alıyor.


Uçuş noktası 2 kişilik tandem uçuşlar için uygun. Beron Sportif Havacılık Kulübü herkese tandem uçuş yaptırıyor.


Öğleden önce kayalıkların ısınmasıyla oluşan termikler sayesinde saatlerce havada kalkınabiliyor.


Uçuş noktasından güneş batana kadar uçuş yapılabiliyor.


Botan uçuş noktası Botan Vadisi'ndeni en muhteşem manzaralardan birinin tam karşısında yer alıyor.


Beron Sportif Havacılık Kulübü vadide hemen her gün uçuşlar yapıyor.

sponsor

Üste git