BOSTANCIK YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ NOKTASI


Siirt kent merkezine 20 km uzaklıktaki Bostancık uçuş noktası Botan Vadisi'nin batı girişinde yer alıyor. Deniz seviyesinden 580 metre yükseklikteki bir tepede yer alan, biri batıya, diğeri doğuya bakan iki kalkış noktası Beron Sportif Havacılık Kulübü tarafından temel eğitim yeri olarak kullanılıyor. Batıya bakan uçuş pistinde temel eğitimler verilirken, doğuda Botan Nehri'ne bakan pist temel eğitimlerini almış pilotların yüksek irtifaya alışmaları için kullanılıyor.


Siirt kent merkezinden Bostancık Yamaç Paraşütü Uçuş Noktası'na giden yolu görmek için buraya tıklayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan da haritaları indirebilirsiniz.


Uçuş Noktasının Detayları

En az P2 ve P3 seviyesindeki başlangıç ve orta seviyedeki yamaç paraşütü pilotları için uygun.

Gün içinde batı ve güney komponentli rüzgarlar oluşuyor. Doğu pisti tarafındaki tarlalar üzerinde az da olsa termikler bulunuyor.

Kalkış: Batı pistinden batıya doğru, doğu pistinde ise güney komponentli rüzgarlarla doğuda Botan Nehri’ne doğru kalkışlar yapılıyor. Öğleden sonra rüzgarlar değiştiği için uçuşa uygunluk azalıyor.

Uçuş: Bostancık uçuş noktası temel eğitimler için kullanılan bir eğitim yeri olduğundan ileri seviyedeki pilotlara hitap etmiyor. Alçak bir tepede yer alan uçuş noktasından yapılan uçular uzun süreli olmuyor. Ama uçuş sayısını arttırmak için doğa pisti başlangıç seviyesindeki pilotlar için uygun bir uçuş yeri.

İniş: Batı komponentli iniş yapılıyor.

Beron Spor Kulübü bu uçuş noktasını eğitimler amacıyla kullanıyor.


Uçuş Noktasının FotoğraflarıBeron Sportif Havacılık Kulübü temel eğitimlerini Bostancık Uçuş Noktası'nın batı pistinde yapıyor.


Batı pistinin bulunduğu az eğimli tepe, yeni eğitim almış pilotların risk almadan uçuş saatlerini arttırmaları için son derece uygun.


Batı pistinin altında yer alan tarlalar gündüz saatlerinde havanın ısınmasıyla yeterli kaldırma kuvvetini oluşturuyorlar.


İstenildiği durumlarda Beron Sportif Havacılık Kulübü'nün deneyimli pilotları Botan vadisi'nde uçuş yapan kişilere yerden telsizle destek verebiliyor.

sponsor

Üste git